Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Tydzień z życia straży miejskiej – Wiedza, która ratuje życie

Tydzień z życia straży miejskiej – Wiedza, która ratuje życie
Tydzień z życia straży miejskiej – Wiedza, która ratuje życie

„...Na przystanku autobusowym leży na brzuchu mężczyzna w wieku około 55 lat, co robisz?...”
    To i kilkanaście innych pytań z dziedziny podstawowych czynności ratujących ludzkie życie  i zdrowie znalazło się na teście, który rozwiązywali uczniowie Miejskiego Ośrodka Socjoterapii w Wałbrzychu. Zarówno test wiedzy ogólnej z ratownictwa jak i pokaz umiejętności praktycznych na zaawansowanych fantomach zakończył cykl spotkań i szkoleń jaki zorganizowali dla uczniów pedagodzy z MOS-u przy współpracy ze Strażą Miejską w Wałbrzychu.
    W ramach działań wałbrzyskiej Straży Miejskiej pod nazwą ES-MEDD Projekt, patrol szkolny SM spotyka się m.in z młodzieżą szkolną i uczy teoretycznie i praktycznie podstawowych zachowań i czynności ratujących ludzkie życie i zdrowie.
     Dlaczego to jest tak ważne by docierać z tą wiedzą do jak najmłodszych i utrwalać ją w późniejszym wieku ? Jak powszechnie wiadomo nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) stanowi jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Jak podają statystyki medyczne z powodu NZK co pięć sekund umiera człowiek. Biorąc pod uwagę statystyczne wyliczenia , które mówią, że jedna na dwadzieścia osób będzie kiedyś świadkiem zatrzymania krążenia oraz uśredniony czas życia komórki mózgowej bez tlenu  zestawiony z czasem przybycia na miejsce zdarzenia pogotowia ratunkowego widzimy, jak ważna jest świadomość i umiejętność prawidłowej reakcji świadków zdarzenia. Zdolność osób postronnych do wykonywania RKO podczas oczekiwania na karetkę ma kluczowe znaczenie dla poprawy przeżywalności pacjenta.
    Dla wszystkich uczestników szkolenia, którzy zakończyli je zdając egzamin końcowy Straż Miejska ufundowała nagrody. Wszystkim uczestnikom szkolenia serdecznie gratulujemy.
Poza wyżej opisanymi czynnościami, strażnicy miejscy w tygodniu od 12  do 18 lutego 2024 przyjęli 270 zgłoszeń.